איידן חובש כפייה


כשצה"ל יורה – איידן וייט חובש כפייה והופך להיות דובר פלשתינאי.

 איידן וייט הוא המזכיר הכללי של הפדרציה הבינלאומית של איגודי העיתונאים. פדרציה המייצגת 600000 מועסקים בכלי תקשורת ב-100 מדינות – ומושבה בבריסל. נפגשנו מספר פעמים בישראל ובאירופה וארחתי אותו באגודת העיתונאים בירושלים שאני חבר בועד שלה.

איידן יכול היה להיות גם ידיד נאמן –ובכל קרב על זכויות עיתונאים הוא אכן כזה –  אך כשמתחיל מבצע צבאי ישראלי להתגלגל – איידן "מחפש" אותנו.

וייט בשיחה עם חברי ועד אגודת העיתונאים בירושלים אביב 2008

אני קורא את הטכסטים שלו בהודעות דחופות ובהולות של הפדרציה מאז החל צה"ל לגבות מחירים מן החמאס בעזה – והנימה האנטי ישראלית גוברת בהן בהדרגה.

המחלוקת עם איידן אינה חדשה. עיתונאי ישראל פרשו מן הפדרציה כאשר איידן תקף את ישראל בחריפות על פגיעה בתחנת הטלוויזיה של החיזבאללה. אחר כך באה "סולחה" ואיגוד העיתונאים בירושלים חזר לפעילות בפדרציה. עכשיו תוקף אותנו איידן שוב בשל פגיעות ישראליות בכלי תקשורת ושידור  של החמאס.

כתבתי לאיידן לאחרונה כי בכל הקשור להגנה על עיתונות חופשית – לא נלמד שיעור מן החיזבאללה או החמאס.

עם חלק מן התביעות שלו אני יכול להזדהות: איידן תובע כי כל עיתונאי יוכל להיכנס לכל שטח ולסקר את מה שקורה בו – מבלי שיובל בעדר מפוקח על יד גורם צבאי וכשהוא נוטל את כל הסיכונים על אחריותו ועל אחריות האירגון ששיגר אותו לשטח.

זה לא מה שמפקדים רוצים לראות בשטח – אבל זאת חובה עיתונאית. אתה יכול להתנגד לה אם אתה במדים או שאתה עובד מדינה – אתה לא יכול להתנגד לה אם אתה עיתונאי. יותר מכך – מי שחוסם עיתונאים פותח פתח לשמועות זוועה, השמצות, דיווחים שאין בהם גם רבע אמת.

אבל כשאיידן מתחיל לקבל כעובדות שאין עליהן עוררין האשמות של איגוד העיתונאים הפלשתינאי -pjs- לפיהן צה"ל הופך עיתונאים למטרות לשמן ופוגע בעיתונאים בכוונה תחילה ובזדון וגם כשכלי רכבם מסומנים ברורות בשלט "עיתונות" – איידן נשמע כמי שמערב טינה מושרשת ועמוקה לישראל בלהט ההגנה על האינטרס העיתונאי.

שהרי – אם אתה בא ותובע כי עיתונאי יוכל לנוע חפשי בכל מקום באזורי לחימה – אינך יכול שלא לקבל בו זמנית את העובדה שאותו מדווח מן השטח חושף את עצמו על אחריותו שלו לסיכונים הנובעים מתנועה בשטח אש. ומי שצריך שיעור במידת הסיכון-  בא הכאב על נפילת חיילים ישראלים מאש כוחותינו – ולימד.

עכשיו הם צועדים ברמאללה, עמיתי העיתונאים הפלשתינאים, במחאה על מעצר עיתונאי העובד לרשת טלוויזיה אירנית החשוד  בהפרת הוראת צנזורה ישראלית. מחאה שהופכת לעוד מפגן תעמולה אנטי ישראלי – שאיידן תומך בו ללא היסוס.

בהודעות של איידן יש לעג גם להצגת ישראל את עצמה כאי של דמוקרטיה במזרח התיכון. איך זה, הוא שואל, שבית המשפט העליון קיבל את עתירת העיתונאים הזרים בישראל והורה להתיר להם להיכנס לעזה כדי לסקר מה קורה שם – אך החלטת בית המשפט אינה מיושמת.

הוא לא מפספס נקודות עקיצה – ולצערי יש לו לעיתים גם כאלה שאינני יכול לסתור.

אך אני חושד באיידן שהוא ויתר על עמדת המשקיף הנייטרלי בכל מה שקשור לישראל מול פלשתין בדרך.  משום מה, איידן לא נחלץ לזעקות מחאה רמות ותכופות מדי  כאשר הרשות הפלשתינאית עצרה עיתונאים שנחשדו באהדה לחמאס. גם לא כשהחמאס טיפל בעיתונאים שנחשדו באהדה לרשות.

גם איגוד העיתונאים הפלשתינאי ברמאללה לא יוצא לרחובות למפגני מחאה על זוטות שכאלה.

מה לעשות עם איידן?

 חלק מעמיתי גורסים כי הקרב הזה אבוד. איידן ורבים מחברי האיגודים האירופים בפדרציה הבינלאומית של העיתונאים – לא היו ולא יהיו אוהדי ישראל. יש קולות הקוראים לפרוש שוב מן הפדרציה. יש הטוענים שחבל על תשלום דמי החבר לאירגון הזה.

אני מתעקש להישאר ולחפש את הדרך לדבר אל מוחם וליבם של האנשים והנשים שעושים תקשורת ברחבי העולם. ולא רק מפני שאינני רוצה להותיר את הזירה לחגיגת תעמולה פלשתינאית. גם מפני שאני מאמין שהסברת ישראל אינה משימה בלתי אפשרית.  אבל רשמתי את ההצהרות האחרונות של איידן.

זאת כבר איננה ידידות נפלאה.

 

 

 

4 Responses to “איידן חובש כפייה”


 1. 1 משתמש אנונימי (לא מזוהה) 9 בינואר 2009 ב- 4:33 am

  סליחה.
  אני ישרקאלית ואני יודעת שצה"ל פוגע בעיתונאים כמטרות לשמן.
  ממקור ראשון.

 2. 2 יוסי 8 בינואר 2009 ב- 12:46 pm

  תודה!
  אני תומך בהחלט בדרכך.
  אין לנטוש אף פורום (לא רק בגלל שיש סיכוי לשכנע, אלא גם בגלל הפרינציפ).

 3. 3 חיים שיבי 8 בינואר 2009 ב- 12:27 pm

  בריטניה הגדולה. אך הוא לא למד אצל חומסקי…


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: