מי צריך את "מועצת העיתונות"?


נשיאת מועצת העיתונות שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר – בעת דיון עם נציגי אקדמיה וממשל. צילום: יוסי זמיר "פלאש 90". תודתי נתונה לצלם על הרשות להביא את עבודתו בבלוג זה. צילומי "פלאש 90" מוגנים בזכויות יוצרים.

 

מדורי הברנז'ה דיווחו לאחרונה על בחירת מזכ"ל חדש ל"מועצת העיתונות"- העיתונאי הותיק ופעיל אגודת העיתונאים בתל –אביב, אריק בכר.  הוא ידרש לעמול על ביצור האתיקה בתעשיית התקשורת  לצידה של נשיאת המועצה השופטת בדימוס דליה דורנר. לצד הדיווח על שורת המתמודדים לא התקיים דיון עמוק מדי בשאלה האם המועצה עדיין רלבנטית למציאות התקשורתית של ישראל 2009.

מי צריך את "מועצת העיתונות"?

האתר הרדום מאד של המועצה ברשת מבהיר כי מועצת העיתונות בישראל היא גוף וולונטרי, שהוקם במשותף על ידי העיתונות (מו"לים, עורכים ועיתונאים) ונציגי ציבור – כמו גופים מקבילים בעולם.

המועצה מופקדת על שמירת הערכים של עיתונות חופשית וטובה, ובמסגרת זו היא קובעת את כללי האתיקה החלים על כלי התקשורת ואוכפת את הכללים האלה.

היעדים: לשמור על חופש העיתונות ועל זכות הציבור לדעת. להגדיר כללי אתיקה עיתונאית לכל העוסקים בתקשורת ולפקח על קיומם.

 המועצה דנה בתלונות על הפרת כללי האתיקה העיתונאית. היא מפעילה בתי דין לאתיקה, שבסמכותם לגזור על עיתונאי או כלי תקשורת עונשים שונים: מאזהרה ופרסום התנצלות עד פרסום ההחלטה נגדו בעיתונים.

עד כאן יעדים ותקוות לאכיפת אתיקה – ומכאן למציאות.

עובדות: במבצע "עופרת יצוקה" הוטל סגר כמעט מלא על סיקור של כתבים זרים וישראלים בתחומי פעולתו של צה"ל. החלק הארי של התקשורת דיווח על מהלכי הקרב מעל גבעה שבצד השני של הגבול.

כמה עיתונאים בכירים מקומיים וקומץ עיתונאים זרים הורשו להיכנס לשטח במודל שהנהיג הצבא האמריקני בעירק – צירוף "פול" של כתבים לכח צבאי בפיקוח צמוד מאד ולא אחת צמוד מדי של דובר צבאי.

נשקלה העמדתם לדין של שני כתבים שחדרו לשטח חרף איסור הכניסה. שלומי אלדר ועמירה הס.

לעת הזאת פטרו אותם באזהרה – אך הכתובת על הקיר ברורה: בסיבוב הקרבות הבא תהיה העמדה לדין של עיתונאי על שחדר לשטח שנסגר בצו מפקד צבאי.

המועצה לא הצטרפה לכתבים הזרים שניסו לממש את זכות הסיקור בעתירה לבג"צ – ויצאו מן העתירה עם השג חלקי בלבד. המועצה בחרה שלא להציב את עצמה במצב לעומתי מול דובר צה"ל – בעת קרב.

עובדות: שכרם של מאות עיתונאים מקוצץ ורבים שקיוו למצוא את עתידם במקצוע יאלצו לחפש לעצמם תעסוקה במקצועות נלווים.

המועצה אינה מתריעה על כך שיש קשר הדוק בין הביטחון התעסוקתי ההולך ומתרופף של העוסקים בתקשורת בישראל לבין יכולתם לשמר ולבצר את תקנון האתיקה של מועצת העיתונות. כלומר יכולתם לומר "לא" למעסיק בנסיבות שבהן  הם נדרשים לחצות קווים שתקנון האתיקה אוסר על חצייתם.

עובדות: רבים מן העוסקים בהזנת תוכן באתרי אינטרנט שחלקם בעלי אופי עיתונאי חדשותי לא פתחו מימיהם את תקנון האתיקה של מועצת העיתונות ולא ידוע להם על קיומו או על קיומה. באחת – הם מ-צ-פ-צ-פ-י-ם.

עובדות: העיתון הנפוץ במדינה פרש מחברותו במועצת העיתונות על רקע התנגדות לבחירתה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס לתפקיד.

חסרונו של "ידיעות אחרונות" במועצה – מורגש, ולא רק בשל העדר חלקו במימון פעילותה. "מעריב" משהה לאחרונה את תשלום חלקו בתיחזוק המועצה בשל המצב הכלכלי.

לא כל כלי התקשורת מכירים בצורך לקיים את  המועצה – או מוכנים להצהיר על כפיפות להחלטותיה בתחום הסיקור ההוגן והאתי. פסקי הדין של בתי הדין לאתיקה מפורסמים בשולי התקשורת, אינם זוכים להבלטה באתרי האינטרנט, אינם מותירים צלקת של ממש בקריירה העיתונאית של הננזפים.

עובדות: המו"ל היחיד המטריח את עצמו לישיבות נשיאות ומליאת המועצה ומגלה פעילות נמשכת להגנה על מעמדה הוא מו"ל "הארץ" עמוס שוקן. כלי תקשורת אחרים מסתפקים בשיגור עורכים בכירים- לחלק מן הישיבות.

ואחרי כל זאת – התשובה לשאלה שהיא הכותרת ברורה: כולנו זקוקים יותר מאי פעם בעבר למועצת העיתונות מפני שהיא המחסום האחרון בין תיאבון החקיקה המוגבר של המערכת הפוליטית בכל הקשור לריסון והגבלת הסיקור התקשורתי – לבין הצורך המקצועי של התקשורת  לדווח ולאפשר שיח חפשי של דעות.  

לעשות זאת באמינות והוגנות ללא מתן חיסיון להון או שלטון.

כניסתו של מזכ"ל חדש לתפקיד  באה כאשר המועצה נדרשת לתשובות חדשות בכל הקשור לתיפקודה נוכח עיתונות האינטרנט החדשה, המשבר הכלכלי – ומצב הרוח הפוליטי בכנסת.

המועצה חייבת להגדיר עתה את עצמה מחדש. הכמיהה לאיש חזק "שיעשה סדר" שבאה לידי ביטוי בבחירות האחרונות  מעצימה את החשש להמשך היכולת של עיתונות חופשית לתפקד בלחץ של ארועים ביטחוניים וכלכליים.

הסיסמא הותיקה שהמציא פעם אורי אבנרי – "ללא מורא, ללא משוא פנים" – עלולה להפוך למוצג מוזיאוני.  

אגודת העיתונאים בירושלים שיש לי הזכות  לייצג אותה בנשיאות מועצת העיתונות – תפעל להעצמת קולה של המועצה ויכולתה לאכוף אתיקה ולבצר את חופש העיתונות – גם אם תמצא את עצמה בעמדה לעומתית מול הממסד הפוליטי והצבאי ודוקא בימי משבר כלכלי מחריף המאיים על עצם תעסוקתם של רבים במקצוע.

נמשיך להזרים למועצה מימון.

נעניק לה את מלוא הגיבוי האפשרי.  

2 Responses to “מי צריך את "מועצת העיתונות"?”


 1. 1 חיים שיבי 1 במרץ 2009 ב- 11:19 am

  אותי איש מצחיק – אם אינך רואה את הקשר ההדוק בין תנאי העסקה ומעמד מקצועי לבין יכולת של תחקירן למשל בעיתון מקומי החושף פרשת שחיתות במועצה המקומית שהקף הפירסום שלה במקומון נכבד – להגן על הזכות שלו לפרסם את מה שגילה. הדור הצעיר של העוסקים במקצוע ניתן לפיטורין בהודעת אס. אמ. אס. מצחיק – אבל לא אותם

 2. 2 איש מצחיק 28 בפברואר 2009 ב- 11:21 pm

  מועצת העיתונות בראש וראשונה צריכה לדאוג שעיתונאים יקימו את הנהלים לפי כללי האתיקה

  בסוף – גם לתנאי העסקה של העיתונאים

  מבטיח לך שרגע אחרי שעיתונים וגופי תקשורת יקימו את כללי האתיקה

  נתחיל לדון בתנאי העסקתם

  אבל מאחר ואני דורש משהו שלא יקרה לעולם

  החל מכל שעיתונאים לא נותנים את הדין על כתיבה שיקרית ומגמתית
  דרך שיתופי פעולה עם גופים מסחריים שונים

  אבל מה אני מקשקש – זה הרי לא יקרה לעולם


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: