יאללה קדימה סגרנו


האתר הלא רשמי של מפלגת "קדימה", זה של הקולות הבאים מן השטח, אתר "יאללה קדימה"- שבק חיים בתחילת יוני.

57 פעילים שיגרו טוק-בקים והציעו בין היתר "להעיף שולחן במטה המרכזי". אחד קבל על ה"אוטיזם הרגשי" של ציפי לבני. אחר טען שרק בזכותה המפלגה קיימת.

לעומת זאת – יש אדרנלין חדש באתר הלא רשמי של הליכוד – "ליכודניק".

יש עניין לגלוש באתרים של מפלגות כשהן בשלטון ואחר כך כשהן באופוזיציה. לקלוט את התאיידות תחושת השררה, את העגמומיות האפורה בסניפים ולפעמים את התאיידות האתר כולו – כאשר המפלגה יורדת מנכסיה השלטוניים.

או -לחוש ולקרוא שחור על גבי לבן את שכרון הכח  כאשר המפלגה שהיתה בכפור מתחברת שוב עם החמצן של מרבצי הג'ובים. חוזרת לעצמה. מחסלת חשבונות. מחלקת עמדות בשירות הציבורי.

ב"ליכודניק" נפתח שרות מיוחד לחברים. אתה מחפש עבודה? אתה שייך למפלגה? רק תקליק. יש עיצוב גרפי נאה: ליכוד-JOB. אתה שולח קורות חיים – מערכת האתר תדאג שהמסמך יגיע לאן שהוא צריך להגיע במסדרונות השלטון. הכל במבצע סוף או תחילת עונה – מבצע החלפת אנשי קדימה באנשים משלנו. ואם אתה מכיר אדם ראוי משלנו – שגר לנו את שמו. כי יש מה לחלק. יש את מי להחליף.

כותרת: "מי רוצה תפקיד?"

טכסט: "בעקבות הכתבה על חברי ליכוד שראויים להתמנות לתפקידים במסגרת החלפת אנשי קדימה במסדרונות הממשלה. כל מי שרואה את עצמו ראוי ,או שמכיר מועמד ראוי, ישלח קורות חיים ואנו נדאג לעביר את קורות החיים למשרדים הראויים לכך".

לא  ברמז. בגלוי. מצעד הגאווה המפלגתית. עם שבחים למיניסטר שדואג ומכניס את החברים לג'ובים במסדרונות ולא שכח מי סייע לו להגיע. ועם רמזים עבים כלפי מי שאינו נוהג כך בדרך הנכונה כחול -לבן. ועוד יזכירו ביום פקודה לשרים הזקוקים לתזכורת כי הכח בא מן השטח.

יש חומרי תוכן אותנטיים (ר. ריבלין מזהיר-מזכיר פעם נוספת את לקחי "אלטלנה" וסכנות מלחמת אחים) ויש שורות של צהלת נקם ברורה המזכירות שיח של אקס זוגיות אחרי גירושין רעים.

הם היו חלק מן המשפחה – האנשים והנשים של "קדימה"- עד שפירקו את הבית והלכו לשלוט עם אריק ואחר כך עם אהוד וציפי. עכשיו באה עליהם עונת היובש. שיאכלו אותה. מגיע להם. שישארו וי-י-ל-ל-ו  בחוץ עד שחלקם יזחלו בחזרה פנימה. הביתה.

כותרת: "אלקין חותך את קדימה והם מייללים"

טכסט: "בעת הקמת הממשלה לגלגו חברי הכנסת של קדימה,אנו נחתוך את חברי הכנסת של הליכוד,כאופוזיציה נעשה להם בית ספר, מתברר כי הם טעו. אומנם חברי הכנסת החדשים לומדים אך הם למדו מהר, בהנהגה של אלקין נוצר קיר ברזל ששומר על הקואליציה. יו"ר הסיעה זאב אלקין חותך את קדימה לקוביות, ,ובכייני קדימה מכנים אותו בולשביק, אלקין שעלה מברית המועצות שמבין טוב טוב את המשמעות, הגיב בקור רוח: אז אני בולשביק".

קוביות. כל שורה בית"ר ירושלים. כל פסיק – סיפוק.

ולעומת זאת – למחנה שיצא אל הכפור האופוזיציוני- היה פעם כאמור אתר לא רשמי אך פעיל של מה שכונה בו "השטח הקדימאי"- אתר "יאללה קדימה". האתר פעל מנובמבר 2005 – עד שדמם בתחילת יוני השנה.  עוד הספיקו לומר בו כמה מילים טובות מנחמות על דליה איציק במצוקתה– וזהו. נגמר.

"השיח הקדימאי" אוף-ליין.

בין הסיבות בהודעת המערכת: "תחושת מיצוי אישית של כל אחד מהחברים וקיפאון מתמשך בפעילות המפלגתית". אולי נגמר להם הכייף. אולי נגמר להם הכסף.

כשאין מה לחלק, כשאין ביקורי שרים בסניפים, כאשר כל מה שנשאר הן זעקות מעל ספסלי האופוזיציה במליאת הכנסת ודיווח על נאומה האחרון של ציפי – מי רוצה לגלוש באתר.

רגע אחד – האם אין זה מבחנה האמיתי של תנועה פוליטית? שדוקא כשהיא מורחקת מעטיני השלטון ועוד על רקע אידיאולוגי או סתם בשל מיתוג עצמה כמפלגת מרכז מובילת מחנה השלום   אמור לעלות מתוכה פרץ יצירתי של בלוגים ורשימות אישיות תוססות? היכן פרי המקלדת של אנשים דעתנים בעלי אמונות ללא פשרות?

אלא שקדימה קורצה, אולי, מחומרים אחרים. חברי הכנסת שלה מתקשרים כל אחד כיד כישרונו. אך מרגע שהובלה לאופוזיציה החל האתר "הקדימאי"  מפרפר ברשת כדג שהוצא אל מחוץ למים. אין מיניסטרים. אין הרמות כוסית. אין אקשיין  כמו שהיה בימים הטובים בסניפים. נגמרו המילים – וככל הנראה גם הג'ובים.

 יאללה סגרנו.

3 Responses to “יאללה קדימה סגרנו”


 1. 1 צבי אבישר 25 ביוני 2009 ב- 7:30 pm

  חיים ידידי,

  קראת את תגובתי הראשונה, קראתי את מענך. אין תהום פעורה בינינו לגבי מצבה של קדימה בעת זו.

  חרה לי במעט רק הקישור שלך את יאללה-קדימה להיעדר ג'ובים, על כך "שאין מה לחלק" בתנועת קדימה וכו'. לזה אין קשר. לעובדה שקדימה עוד לא הגדירה את עצמה ובחלל שולטת ריקנות אכן זיקה שרירה, קיימת ומוצהרת עם סגירת האתר.

  מהיכרותי הטובה את קדימה והדי.אן.איי שלה אתה אינך שוגה בחלק מאוד מסויים ומוגדר (לאו דווקא שולי) מן החולאים שזיהית בפוליטיקה הקדימאית. אבל ראוי לדייק ולהבהיר שיאללה-קדימה אינו חלק מזה.

  יאללה-קדימה ייבחן ויישפט בראש ובראשונה על התכנים שהביא לעולם במסגרת היותו במה. אפשר לסתור אחדות מטענות ואידאות הגולשים שכתבו בו אבל פעלו במסגרתו של יאללה-קדימה הגולשים כולם. לא אירע ולו פעם אחת שמאמר ביקורת לא פורסם בו או צונזר אף אם ביקר 'פרות קדושות' בקדימה. הוא היה לחלוץ שקרא להתפטרות אברהם הירשזון ערב הגשת כתב האישום נגדו, אפשר מאמרי ביקורת כלפי ראש הממשלה אהוד אולמרט על אף שבכיפה היאללה-קדימאית שלטו מסרי התמיכה ועורכיו תמיד אפשרו הבעת דעות חריגות ונוקבות ובלבד שנכתבו בלשון נקייה ובאופן מכובד.

  צבי אבישר

 2. 2 חיים שיבי 25 ביוני 2009 ב- 2:26 pm

  תודה על תגובתך. ניכר שהשקעת באתר הזה הרבה ואין הכוונה לממון -ובכל זאת – דוקא כאשר פעילות בסניפים מואטת- מפלגה שאש האופוזיציה בוערת בעצמותיה היתה הופכת את השיח ברשת לתוסס ומפרה וחד כנגד מפלגת השלטון- עד לשובה לקואליציה. אינני סבור שהכשלון של סגירת אתר כזה הוא שלך. אלא שנדמה לי שהוא סימפטום למפלגה שקמה על כוחו של מנהיג אחד מייסד – וטרם מצאה את הקוד המעצב שלה ואת הדרך לשמר את אלה שלא ג'ובים מביאים אותם לסניף.

 3. 3 צבי אבישר 25 ביוני 2009 ב- 11:42 am

  חיים שלום,

  קראתי את רשימתך וברצוני להוסיף התייחסות קצרה משלי.

  יאללה-קדימה הוא בבואה אינטרנטית אותנטית של "השטח הקדימאי". עמלנו רבות כדי שזו לא תיוותר קלישאה כי אם הגשמה יומיומית של אני מאמין שלנו המייסדים והבעלים.

  הזיקה של יאללה-קדימה לתופעת הג'ובים שגויה והיא נעשתה על-ידך אגב אורחה להתמקדות שלך באתר 'אני ליכודניק' ובמדורו החדש. מכל מקום, הסיבה להקפאת פעילותו של יאללה-קדימה מגיעה ממקומות אחרים, ממש לא עלומים ובוודאי שאינם חולקים גזירת שמיים שאומרת : "מפלגה באופוזיציה היא מפלגה מתה".

  לדעת רבים מתומכי קדימה (ורובם המוחץ לא מחפשי ג'ובים אלא נושא בליבו דאגה אמיתית לדמותה ועתידה של ישראל) התנהלותה של המפלגה בשדות הארגוני והאידיאולוגי לוקה בחסר. מאז ערק יושב ראש מועצת קדימה לליכוד לא מונה תחתיו אחר. המועצה שהיא לאחד המוסדות הסטטוטוריים הבודדים בתנועה חייבת להתכנס אחת לשלושה חודשים. חלפו כבר 6 חודשים. סניפים נסגרו ללא התראה מוקדמת, תקנון המפלגה שהותאם לאריאל שרון טרם חווה את התיקונים המיוחלים והרשימה עוד ארוכה.

  גולשים קדימאיים רבים במכתביהם למערכת יאללה-קדימה שיקפו תחושות אלו שהיתרגמו מקץ פרק זמן קצר לתובנה שבקדימה הואטה משמעותית המוביליות האישית, המוביליות של הרעיונות הפוליטיים והשיח הקדימאי. אם אינך יכול לכנס את המועצה, אם אינך יכול להגיע לסניף המקומי וכו' מה משקל הזהות הפוליטית שלך או של קבוצתך בפלטפורמה הפוליטית?

  מ-2,000 גולשים ייחודיים שנכנסו בשערי אתר יאללה-קדימה מידי יום חלה נסיגה לכיוון ה-1,000. מספר הכותבים החופשיים (לא בעלי ג'וב וכאמור לא חיפשו ג'וב) פחת וברשימותיו האחרונות ביטא בין היתר את אשר ציטטתי דלעיל.
  כאמור, יאללה-קדימה לדידי ולדעת רוב הקדימאים בבואה אותנטית של השטח הקדימאי. לא על גאוותה של יושבת ראש התנועה כי בתקופתה ולראשונה אתר הפעילים נסגר.

  יאללה קדימה לא הוקם כדי להיות מניב כספית. סירבנו במספר הזדמנויות למימון מפלגתי כי ידענו שאת המחיר ישלמו הגולשים הקדימאיים שרשימותיהם יעברו בדיקה וסינון קפדני. פעלנו לצמצם עלויות והוצאות דרך פרסומות ובלבד לשמר את עצמאותנו אבל לא נכון לומר שיאללה-קדימה נסגר או נפתח משיקולים כספיים.

  עיקרון הפלורליזם שהושת בבסיס מודל התוכן של יאללה-קדימה הפך אותו מקץ פרק זמן קצר לאתר פופולארי מאוד ובעל מוניטין של ידען ומקדים בדיווחיו בתחום הקדימאי. גוגל העולמית הגדירה אותו כאתר חדשותי והוא לאתר הפוליטי הישראלי הראשון שהוגדר כך. הוא אורכב בבית הספרים הלאומי שליד האוניברסיטה העברית בירושלים לאחר שאוצריו זיהו ביאללה-קדימה כמשקף נאמן של השיח הקדימאי ו'יפעת בקרת פרסום' חשפה שהוא לאתר הפוליטי המוזכר ביותר בתקשורת הישראלית.

  נהיר לי שהפיכתו לשחקן משמעותי בזירה הפוליטית-תקשורתית של קדימה הסבה אי נחת לכמה מן הפוליטיקאים. קושיים להתמודד עם פלורליזם שאפשר גם לתומכי ומבקרי אולמרט, לבני, מופז ואחרים לדור בכפיפה אחת הוביל אחדים מהם לנסות ולנגח את יאללה-קדימה. אני אף זוכר את רשימתך שלך בעניין מאמרי הביקורת כלפי יוחנן פלסנר בתפקידו הקודם כמנכ"ל קדימה. אחריה נעשו גם ניסיונות עקרים להציג את יאללה-קדימה כאתר שמצנזר קולות או מתנה השמעתם בשלמונים…

  לסיום – אינני יודע אם יאללה-קדימה ישוב לפעילות בעתיד אולם ברור לי שהדבר קשור באורח הדוק עם תחושותיהם של תומכי ומתפקדי המפלגה. יחושו בחדוות העשייה והשותפות הפוליטית יניעו לחידוש פעילותו של יאללה-קדימה.

  בברכה
  צבי אבישר
  מו"ל יאללה-קדימה


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: