ביבי וטיבי – ונער שחור אחד


מתי אני מתחיל לדאוג – באמת? כשביבי וטיבי אומרים אותו דבר – ושניהם צודקים.

 הוא לא נבחר ציבור שידליק משואה ביום העצמאות לתפארת מדינת ישראל. הוא יוציא את דיבתה של הארץ הזאת רעה – בכל פורום בינלאומי. הוא מציב מראה עקומה אל מול פני החברה הישראלית. ועם זאת אני מקשיב לו בעניין ולא רק כדי לדעת כיצד להתגונן.

 לפעמים – הוא צודק.

 אחמד טיבי מדייק באמירה לפיה חיידק הגזענות פושה בחברה הישראלית.

 בנימין נתניהו, מיומן לא פחות מטיבי בכל הקשור לתרגום מצב לשורת מסר קליט אחד, שאל מושג מעולם הלוחמה בטרור. הטיפול המפלה בתלמידים בני העדה האתיופית – אמר ראש הממשלה – הוא "פיגוע מוסרי".

 אני קורא בתערובת של בחילה והשתאות על מגוון הגורמים "המתווכים" בפרשה. וגם אחרי הפשרה שהושגה ישאר בנפשם של הילדים והוריהם חותם העלבון. מעורב ישראלי  עכור של כסף ודת ואופוזיציה וקואליציה ומהדרין כאלה ואחרים. חלקם בודקים אופציות והסכמים שהם תיאטרון אבסורד ממלכתי -דתי בהשתתפות כב' הרב הראשי – ואחרים בודקים בציציות, בכשרות ובצבע.

 אם כך צריכים ילדים שחורי עור להתחיל את שנת הלימודים שלהם – צריך כל ילד בישראל להתחיל את שנת הלימודים שלו בשיעור מחנך בו ילמד כל מה שפסול ולא הולם את מגילת העצמאות בפרשת הילדים האתיופים בבתי ספר ממלכתיים ודתיים ודתיים למחצה.

                   

 שעת מחנך בזכות שיוויון זכויות של כל ילד בישראל ללא הבדל דת, מוצא, צבע. גדעון סער מסוגל בהחלט להרים את הדגל ולהטמיע אותו אל מעבר לפשרה אחת ולאורך כל השנה. הוא מזן הפוליטיקאים הבודדים – מימין ומשמאל – שאני מאמין לנחישות הצהרותיהם.

 ואחרי כל האמירות מקיר לקיר שיש בהן נחמה – נותרת תמיהה והיא מקור הדאגה הגוברת. נשיא וראש ממשלה ושר חינוך שכולם אישים ראויים ובעלי ניסיון וסמכות מבקשים לתקן מצב "בכל הכח" והמצב עדיין איננו תקין.

 

 לא איום  בסגירת ברזי תקציב (זמנית כמובן) יעזור כאן. רק מודעות ציבורית לעומק הפגיעה בעדה האתיופית, מודעות שנכון לעכשיו עדיין אינה גורפת. אולי מפני שהאליטות מדולדלות האנרגיה ועמוסות הריטואלים טרם החליטו כי הפרשה הזאת שווה מצעד לפידים או התכנסות בכיכר וגם הציבור הרחב מאד לא יוצא מגידרו.

 מסתבר כי נותר ציבור אחד שיש לו אנרגיות התמדה בכל הקשור בפעילות מחאה כולל הפיכת ושריפת עגלות זבל ברחובה של עיר: קומנדו החרדים של ירושלים.

 

 לכל שאר "המגזרים" הסיפור האתיופי של היום מזיז כמו הסיפור האתיופי של מחר. מקומם ועושה כותרת – אכן – אך לא עד כדי התייצבות חד משמעית חוצה מפלגות ורבדים חברתיים לצד העדה הזאת, כולל סקנציה משמעותית יותר כנגד הפוגעים בה.

 וכך דיבר נער בן העדה האתיופית אל אימו – על פי דברים ששמעתי ממנה.

 אמא, אמר לה לפני צאתם לנופש בחו"ל לפני פתיחת שנת הלימודים (גם בני העדה האתיופית עושים זאת). שמעתי אזהרות כאלה ואחרות. אומרים כי יש הרוצים לחטוף ישראלים. יתכן שנחטף. זה יעשה כותרת בתקשורת. זה יופיע בראש מהדורת החדשות.

 תחילה יאמרו כי משפחה ישראלית נחטפה. אחר כך ילך הסיפור הזה לאמצע המהדורה. משפחה ישראלית מקהילת יוצאי אתיופיה נחטפה. אבל תוך יממה אחת הסיפור הזה יסגור את המהדורה. למה-מה-קרה? שלושה שחורים נחטפו בחו"ל.

 כל כך צעיר.

 כל כך מריר. 

 עבודה עברית שלנו. 

12 Responses to “ביבי וטיבי – ונער שחור אחד”


 1. 2 אזרח. 1 בספטמבר 2009 ב- 8:38 pm

  מי אלה אנו ?

 2. 3 dugmanegdit 1 בספטמבר 2009 ב- 8:23 pm

  מזל. שלא. מפיך. אנו. חיים. ובחיאת. -. תלמד. לקרוא. !.

 3. 4 אזרח. 1 בספטמבר 2009 ב- 6:49 pm

  היא גב' יקרה.הלוואי והיא היתה בראש הפירמידה הכלכלית.המצב היה נראה אחרת.

 4. 5 dugmanegdit 1 בספטמבר 2009 ב- 2:52 pm

  אתה. יודע. לקרוא.?. אין. אפשרות. כי. התקציב. לא. עובר. לידי. ההורים. ולא. כל. אחד. יכול. לפתוח. בית. ספר. כרצונו. אלא. התקציב. עובר. לידי. "מומחים". -. פקידים. ש"מתכננים". ומחליטים. מה. טוב. לכולם. ממש. כמו. תמר. יקירתך. והתוצאה. פשוטה. לנוער. ממוצא. אתיופי. אין. בתי-ספר. תומכים. וההורים. מבוזים. בלי. כבוד. נקודה.

 5. 6 אזרח. 1 בספטמבר 2009 ב- 1:41 pm

  רצון.המדיניות הישראלית בעניין העולים מאתיופיה היא אותה המדיניות הפטרונית שהיתה בעבר בעניין העולים שעלו מארצות ערב ומארצות המע'רב.קובעים להם מה יעשו,היכן יגורו,והיכן ילמדו.לא נותנים לאתיופים זכות בחירה.לא מתייעצים איתם על כלום.יהדות ארה"ב תרמה מליונים למען האתיופים.לאן הלך הכסף?

 6. 7 dugmanegdit 1 בספטמבר 2009 ב- 11:43 am

  ורק הזמן הוא הפתרון לכך. אלא שיש עוד עניין שלו יש פתרון ברור ומהיר יחסית והוא החופש לבחור. אף אחד לא שואל מדוע הנערים הללו צריכים ללכת דווקא לבתי ספר דתיים. התשובה היא – כי מחייבים אותם לעבור גיור וזה חלק מהדרישות: שילכו לבתי ספר דתיים. בנוסף לכך נוספת המגבלה שלא כל אחד יכול להקים בתי ספר וההורים של הנערים לא יכולים לבחור בתי ספר כראות עיניהם. כך שמי שיש לו כוח, בתי הספר הותיקים וה"לבנים", נותר עם הכוח והנערים והוריהם נשארים עם האות השביעית באלפבית!
  אילו היתה אפשרות לפתוח בתי ספר והמימון היה מועבר להורים שהיו יכולים לשלם בו למי שיבחרו הרבה מאוד מהזעם שמצטבר אצל נערים ונערות ממוצא אתיופי היה נעלם ויחד איתו הרבה מאובדן הכוח וניפוץ מעמד ההורים (שקשור גם בזעם אצל הנוער) !

 7. 8 דני בלוך 1 בספטמבר 2009 ב- 9:23 am

  מסכים אתך. אסור לעבור בשתיקה על שום מקרה

 8. 9 חיים שיבי 1 בספטמבר 2009 ב- 8:43 am

  יש סיפורי הצלחה. ועם זאת יש מטען נפיץ מאד של מרירות ודוקא בקרב הצעירים . אין כמובן מחלוקת על הצורך במאבק נגד גזענות. התגובה הפוליטית בפרשת פתח תקווה גם בצמרת מקיר לקיר (לא כולל רבנים) – אכן מעודדת. עיקר המסר בפוסט הזה הוא הצורך במודעות גוברת בציבור לעמק הפגיעה בעדה שיש לה מאפיין של מאופקות וצבירת זעם שקטה וכאובה מאד. בקר אחד זאת צעירה שלא עולה לאוטובוס מפני שהנהג לא מעלה "כושים". בקר אחר זאת שומרת החניון שקיבלה את הרגע המעצב שלה באולם בית המשפט. עכשיו הילדים בפתח תקווה
  קליטה לא פטרונית – ובעיקר חינוך ומאבק נחוש לקבלה מלאה של האחר והשונה. .

 9. 10 דני בלוך 1 בספטמבר 2009 ב- 8:24 am

  יש לא מעט סיפורי הצלחה בקליטת האתיופים. ראה היום ב"הארץ, על הקליטה בגדרה. יש קצינים מהעדה בצבא ובמשטרה, יש עורכי-דין, רופאים, בעלי תואר דוקטור. בסך הכל אלה שהגיעו לארץ בגיל צעיר משתלבים יפה אם החברה הקולטת מושיטה להם יד עוזרת. אני מכיר זוגות מעורבים. עוד דור או שניים השילוב ילך ומגבר. התגובה הציבורית בעניין פתח תקווה מעודדת. צריך להמשיך – להאבק נגד כל גילויי גזענות ואפליה ולהושיט עזרה כדי לקדם ולשלב את יוצאי אתיופיה בחינוך, בתעסוקה ובחברה.

 10. 11 חיים שיבי 31 באוגוסט 2009 ב- 9:19 pm

  כן. בהחלט. מחווה כזה של שילוב זרועות יכול לדבר יותר מאלף מילים. מסכים.

 11. 12 אזרח. 31 באוגוסט 2009 ב- 8:52 pm

  החינוך,לקחת יוזמה אישית מחר בבוקר.כל אחד מהם ישלב זרועו בזרוע ילד ממוצא אתיופי,ויכנס איתו בדיוק לאותו בית הספר שאינו מעוניין לקבל אותו.האם יעשו זאת ? מסופקני.צבועים.הם הצבועים שהביאו למצב הזה.הם שנתנו למפלגה מסויימת ולדתיים למינהם חזקה על יוצאי אתיופיה.מדוע שלא יחזקו את החוליה המוחלשת של האתיופים ? מדוע שלא יחזקו אותה ע"י הצמדה לחוליות החזקות ברעננה,כ"ס,תל-אביב והרצליה,? מדוע "נגזר" גורלם של האתיופים לנחשלות ?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: