הסיפור נתפש על חם


"זאת התעלמות מזעזעת מזכויות עיתונאים. החרמת צילומים והשימוש בהם ללא אישור מבטאת בוז של שלטונות ישראל לעיתונות". איידן וייט – מזכ"ל הפדרציה הבינלאומית של העיתונאים.

"כלל המדיה המגנטית שהייתה על גבי הספינה נתפסה מטעמים ביטחוניים. לאחר בדיקת המדיה וככל שאין בחומרים כדי לפגוע בביטחון מדינת ישראל, או לאחר מחיקת קטעים אלו יושב החומר לבעליו. כל טענה אחרת שתתקבל תיבדק ותיבחן לגופו של עניין"- דובר צה"ל.

אם מישהו היה אומר לי לפני מספר חודשים שאני אפתח קשב אוהד להודעות של איידן וייט הייתי אומר לו שהוא שתה כמות יתרה של בירה צוננת. וייט לא היה מעולם מאוהדי ישראל ובכל הקשור לפעולותיה של ישראל ברצועת עזה העדיף חד משמעית את הצד הפלשתינאי. הדו"ח שחיבר אחרי מבצע "עופרת יצוקה" כלל האשמות לפיהן צה"ל חיפש בכוונה תחילה מטרות עיתונאיות – ופגע בהן.
ובכל זאת ועל אף זאת – אי אפשר להתעלם מאיידן וייט ומקהיליית התקשורת הבינלאומית כשהיא אומרת שבצד הישראלי נחצים קווים בכל הקשור לטיפול בעיתונאים – בהנחה שהם אכן עיתונאים ולא תועמלני טרור במסווה של אנשי תקשורת.
זה מתחיל בסגירה הרמטית של שטחים לסיקור עיתונאי – סגירה המעודדת הפרחת שמועות שווא על טבח ומעשים שלא יעשו על ידי חיילי צה"ל.
זה נמשך בהטלת מסך טכנולוגי על שטחים וניסיון למנוע סיקור חופשי מהם. ומי שמטיל מיסוך ומנסה לעצור צילומים וטכסט – חשוד מיד כי הוא זה שיש לו מה להסתיר.
זה עובר להחרמת חומר עיתונאי כמובן מאליו לצרכי בידוק בטחוני ולפעמים לצרכי הפיכתו לחומר "הסברה". מי שאינו נוהג זהירות יתרה בחומרי תיעוד מסתכן במיתוג עצמו כחסר רגישות לזכותם של עיתונאים לומר לעולם מה קורה בכל מקום – בכל שעה- בכל ארוע.
באחת – אחרי המשט הראשון ולפני המשט השלישי – צריך להגדיר את הגבול. כי יש גבול. או שישראל – דמוקרטיה עם עיתונות בועטת וחפשית יותר מכל מקום אחר במזרח התיכון – תמתג את עצמה כמדינה שאינה מכירה בזכויות עיתונאים לבצע את עבודתם. כשאני כותב עיתונאים אני מתכוון לאוהדי ישראל ואויביה. הזכות לדיווח עיתונאי אינה מותנית באישור של ועדת הכנסת או דובר צה"ל. היא קיימת ועומדת כשלעצמה ללא קשר לדעותיו של המדווח. ובלבד שאכן הוא איש מקצוע והוא עצמו לא חצה גבולות והפך לתועמלן.
אגודת העיתונאים בירושלים הפכה בימים האחרונים למעין גורם מתווך בין הפדרציה הבינלאומית של איגודי העיתונאים לבין הממסד הישראלי בניסיון להחזיר לעיתונאים את החומרים והציוד שנלקחו מהם. עמיתי דני זקן, יו"ר האגודה הירושלמית, עשה בתחום זה שליחות עיתונאית תחילה ודיפלומטית לא פחות. יש שפה מקצועית משותפת לעיתונאים ללא קשר ללאומיותם כשם שיש שפה מקצועית משותפת לרופאים. השפה הזאת מובנת גם בבריסל, מקום מושבה של הפדרציה הבינלאומית.

אלא שכל המאמצים להמחיש כי ישראלים דבקים בערכים של חופש עיתונות ודיווח הרבה יותר מרבים אחרים במזרח התיכון – לא יועילו אם נמשיך ליפול בכל פח תדמית אפשרי בכל הקשור בטיפול בעיתונאים זרים מול מילכוד המשט.
בקטע הזה – אגודת העיתונאים הירושלמית שיש לי זכות להימנות על חבריה עשתה בימים האחרונים הרבה יותר הסברה משעשו מסבירים מקצועיים כביכול בשרות הממשלתי.
יש משטרים בהם הזכות לדווח עלולה לעלות לעיתונאי בחייו. יש מי שמנסה להדביק לישראל תוויות של מדינה שאינה מכבדת את הזכות הזאת. אני לא רוצה לראות כיצד מלאכתו נעשית קלה.

בצילום: איידן וייט (משמאל) ואני (באמצע) בנשיאות קונגרס הפדרציה הבינלאומית של איגודי העיתונאים שהתקיים לאחרונה בקדיז.

2 Responses to “הסיפור נתפש על חם”


  1. 1 שייקה 7 ביוני 2010 ב- 10:28 pm

    לעיתים ראוי לקחת את הביקורת של איידן וויט לתשומת הלב במיוחד כאשר אופן הטיפול הישראלי במדיה בפרשה האחרונה היה גרוע מרע הוא היה מטומטם. תחילה היה נסיון הסתרה ומיסוך שעורר חשש שישראל מסתירה דבר מה נורא לאחר מכן היה איחור בהוצאת החומרים לתקשורת ואיבוד האפקט. על כל אלה נכתב רבות . having said that כפי שאומרים , אין להתעלם מכך שאיידן וויט לא מחמיץ הזדמנות גם לנגח אותנו שלא בצדק , בתחילה הוא מיהר להאשים את ישראל בטבח חסר אבחנה לאחר מכן הוא לכאורה מיתן והתייחס "רק" לכך שישראל העלתה על הכוונת עיתונאים והאשים אותנו ברצח "עיתונאי " שמתברר שהיה בריון של ה UHH שאולי ידע לכתוב בטורקית.
    מה שמטריד אותי הוא מהירות השליפה של איידן כשזה נוגע לישראל אמנם אין להתייאש ממנו לגמרי כי על פי התרשמותי ואולי גם התרשמותך יש בו חוש הגינות בסיסי אך את החוש הזה צריך להתאמץ ולעורר כאשר האיידן ההוא בורח לו….


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s