ויוה כרמלה מנשה, טאלנט עמיד


אני מודה שאני קורא את מדורי הברנז'ה. אולי מפני שעיתונות היא אופי ואם אתה כזה זה לא עובר לך עם השנים. יש שם ערימות של רכילות, מי עזב לאן ולמה ומי נכנס ואיך. לפעמים קמצוץ של רשעות אנונימית בדמות "גורמים במערכת אמרו". אבל יש גם דעתנים צעירים שיש להם מה לומר ולפעמים יש אייטם שעושה לי את היום.

כמו זה על הפרס שקיבלה הכתבת הצבאית של קול ישראל, כרמלה מנשה (כאן בצילום של משה שי – לצד הרמטכ"ל).

פרס א.מ.ת המוענק לעשרה זוכים בתחומי האומנות, המדע והתרבות בחסות ראש הממשלה. את הפרס בסכום כולל של מיליון דולר מעניקה קבוצת ידידי ישראל באמריקה הלטינית לעשרה זוכים. בעבר זכו בפרס היוקרתי הפרופסור עדה יונת, הפרופסור אהרן ברק, הפרופסור יוסף צ'חנובר והפרופסור ישראל אומן.

שמעתי את כרמלה מדברת על הפרס עם ירון דקל ברשת ב'- והקול הצרוד (עדיין מעשנת?) כמעט שנחנק מדמעות כשהיא אמרה שהיא לא טאלנט. היא רק כתבת שטח. מאותם כתבים שמעמדם, לדבריה, הולך ונשחק.

ופעם נוספת – היא דייקה. מפני שהמניות של כתבי שטח שטרם מיתגו את עצמם כניו-ג'ורנליזם במיטבו – הן אכן בירידה נמשכת לאורך שנים. ודוקא אלה שאמינותם וכישוריהם והנכונות שלהם להיות שם ראשונים כשהדברים קורים הם חוט השידרה של כל כלי תקשורת ראוי לשמו- דוקא הם חדלו לקבל פרסים שיש בהם קמצוץ זהר ויוקרה.

והם מביטים מסביבם ורואים את חבריהם בשטח מתאיידים למחוזות הזנת התוכן ויחסי הציבור ותקשורת שיווקית וייעוץ איסטרטגי – אחרי שנה או שנתיים בתחום סיקור. והם מבינים את הכתובת על הקיר- שאם אינך משחיל את דעותיך שלך כבר בפתיח וגם בידיעה חדשותית – לא תוכל לבצע מעבר מהיר לפרשנות מתגמלת יותר.

ולכן החגיגה של כרמלה מנשה הלא-טאלנטית שהיא טאלנט עמיד מאד היא גם החגיגה שלי ושל כל מי שעשה אי פעם את מלאכת הדיווח העיתונאית.

שמעתי וקראתי וגם למדתי את אלה הטוענים שאין תקשורת אובייקטיבית ולא צריך להתאמץ מלכתחילה כי היא בלתי אפשרית. שמעתי ולא זזתי מדעתי כי מי שמביא עובדות חייב בריחוק מודע מהנושא שלו. חייב לבדוק את עצמו שבע פעמים לפני שהוא מדווח- כדי שלא לשגר את הגוון של עדשות משקפיו הפוליטיים או את האלרגיות שלו – עם הסיפור.

כרמלה עשתה את התחום שלה קודם על דיווח ורק אחר כך על הערכות מפרשות. כשהיא מגדירה את עצמה "כתבת שטח" – היא מסמנת לצעירים בתחילת דרכם במקצוע- שמסלול המכשולים הזה – עדיין אפשרי.

המותג כרמלה נקנה בעמל רב על טיפוח מקורות. על חריצות. על הבנת הנושא. ועל רגישות לסיפור האנושי שלצד העובדות. עוד אחת הסיבות הטובות לכך שרבים ממשיכים לקבל את המידע שלהם – על הבקר וגם בצהריים – מן הרשת שלה.

מגיע לה. בענק.

תודה לצלם משה שי- על אישורו להעלות את הצילום כאן. כל הזכויות שמורות לו.

2 Responses to “ויוה כרמלה מנשה, טאלנט עמיד”


  1. 1 ora21 4 באוגוסט 2010 ב- 12:03 pm

    שאפו לכרמלה- מגיע לה ובגדול- צדקת.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: