יש לו אחות (בכנסת) אך היא לא רוצה חשיפהזה קרה לי פעמים רבות במהלך שנות התבוננות בחברי כנסת וסיקור כל נאומיהם, פועלם, יוזמות החקיקה שלהם ועשייתם כשזכו והגיעו לדרגת מיניסטר: הידיעה כי פלוני/ת הצליח לבנות בעצמו או בעצת יועציו דמות ציבורית, פרסונה וירטואלית אחרת המוקרנת אל בוחריו ואל הציבור. שהפרסונה הציבורית שונה מן הפרטית. לעיתים – שונה מאד.
יותר מכך: שלא תמיד ניתן באמצעות כלים של סיקור עיתונאי הוגן ואתי להבהיר כי שעת רצון אחת של שיחה עם מנהלת לשכתו בעבר או עם אחד מיועציו בהווה של המחוקק החסוד מלמדת עליו יותר מכל מה שכתב ואמר על עצמו בנאומיו. לעיתים נדירות – גם לטובה.
עכשיו אני למד כי 21 חברי כנסת מכמה סיעות חברו להצעת חוק לפיה אין לפרסם שמו, תמונתו או פרטיו של אדם שהוא קרובו של חשוד, נאשם או הורשע בפלילים – כשאין לאותו קרוב קשר לעבירה או לעניין. "קרוב" יכול להיות בן משפחה של החשוד-נאשם-מורשע או חברו למפלגה בהווה או בעבר.

נסים זאב, אופיר אקוניס, משה גפני, ציפי חוטובלי, אורי אריאל, יריב לוין, מרינה סולודקין, אברהים צרצור, מירי רגב (רשימה חלקית) הצליחו להתגבר על פערים אידיאולוגיים ולהתאחד לחתימה על הצעת חוק אחת משותפת לכולם. נשים וגברים. יהודים וערבים. חילונים ודתיים. ימין ושמאל. טירונים בפוליטיקה ושועלים ותיקים מאד.
לשבחם של המציעים יאמר כי הם אינם מסתירים את ליבת הדבק הטוב המאחד אותם כך. שכן, יותר משבאה ההצעה להגן על אזרח אפור וקטן שלמזלו הטוב או הרע אין לתקשורת עניין רב בו – היא באה להגן על ידוענים. ויותר משהיא באה להגן על ידוענים היא באה להגן על חברי כנסת.

כותבים המציעים של הצעת חוק הגנת הפרטיות (תיקון – פירסום היותו של אדם קרובו של חשוד, נאשם או מורשע בעבירה):
"הצעת החוק באה להגן על זכויות הפרט ובעיקר על זכויותיהם של עובדי ונבחרי ציבור או של ידוענים מתחומים אחרים אשר נגררו לדיון ציבורי בתקשורת על לא עוול בכפם כאשר אין להם מעורבות אישית בקשר לעניין הפלילי לכאורה הנידון – אך שמם או תמונותיהם מופיעים לצד שמם או תמונותיהם של אחרים החשודים, מואשמים או מורשעים בביצוע עבירה. פירסום שכשלעצמו אינו הוגן מאחר ואין כל זיקה מעשית בין המעשה הפלילי לבין המפורסם וכל הקשר למבצעו לכאורה הינו משפחתי, חברתי או פוליטי בלבד".
החוק שהחל מתבשל במטבח החקיקה הפרלמנטרי בתחילת השנה ושאקרא לו בקצרה חוק הגנת הידוענים – הוא אחד מסידרה של חוקים מוצעים הבאים ללמד את התקשורת היכן יש וצריך להיות והיכן אין ואסור שיהיה עניין לציבור בפירסום מידע זה או אחר. רשימת החותמים מלמדת כי הרצון לאלף את התקשורת משותף לרבים וטובים במשכן.

אם נפליג לרגע עם המציעים למחוזות שבהם נבחר הציבור מוגן יותר מפני התקשורת הפולשנית נוכל להגדיר מחדש בעזרת דוגמאות (מן הדימיון כמובן) את המונח "עניין לציבור" – לשיטתם:
יש וצריך להיות עניין לציבור לדעת על פועלו הטוב ומעשיו הראויים לכל שבח של נבחר הציבור למען אכיפת חוק וסדר וחיזוק שורות המשטרה – אך אין ולא צריך להיות לציבור עניין בכך שאותו נבחר ציבור מקיים קשר חברתי הדוק עם (או שהוא בן משפחה של) חשוד- מואשם-מורשע בהפעלת רשת בתי קזינו מחוץ לחוק או מחוץ לגבולות ישראל.
או:
יש וצריך להיות עניין לציבור לדעת כי חבר כנסת פלוני אינו חדל לקדם חקיקה מתקנת בתחום הרווחה ופועל למען עניי עירו ועניים בכלל אך אין ולא צריך להיות עניין לציבור לדעת כי פטרונו הכלכלי והמזרים המרכזי של משאבים לקמפיין שניהל אותו חבר כנסת כדי לשוב ולהיבחר – חשוד-מואשם או הורשע ביבוא ובהעסקת עובדים זרים שלא על פי חוקי ההגירה ו/או העבודה במדינת ישראל.
נכון – לעיתים גדל מאד מינון החשיפה התקשורתית הנופלת על נבחר ציבור אך ורק בשל קשר משפחתי או חברתי שאין לו על פני הדברים זיקה ישירה לנבחר. אך הציבור זכאי להחליט אם יש לו או אין לו עניין בתקשורת על הקשר הזה.
וראו כאן

3 Responses to “יש לו אחות (בכנסת) אך היא לא רוצה חשיפה”


 1. 1 אזרח. 1 באוקטובר 2010 ב- 6:13 pm

  אם אין להם מה להסתיר,מדוע הם חוששים?

 2. 2 יוסי דר 1 באוקטובר 2010 ב- 4:36 pm

  יש לסוגייה היבט נוסף:
  רבים מאד מהחשודים מתפרסמים דווקא בשל קרבתם לידוענים, חברי הכנסת וכו', ואלמלא הקירבה הזו סביר להניח שאותם חשודים היו נותרים מחוץ לתקשורת כמו סתם חשודים אחרים שבהעדר עניין מיוחד אינם מעניינים את הציבור.
  כלומר, החקיקה הזו תגן על הדרך גם על החשודים הקרובים לידוענים – בכך ששמותיהם של אותם חשודים והחשדות המיוחסים להם כלל לא יגיעו לתקשורת.

  • 3 חיים שיבי 1 באוקטובר 2010 ב- 5:08 pm

   אכן. יש שלוש שאלות מרכזיות בהערכת מועמדות של איש פוליטי.
   א. מי הוא.
   ב. מה מריץ אותו.
   ג. מי מריץ אותו.
   אם לא מצאת תשובה לכל שלושת השאלות – אל תצביע עבורו. כדי לספק תשובה עיתונאית אמינה לכל שלושת השאלות – וזכות הציבור לקבל אותן – יש לדחות כל חיסיון על שקיפות מלאה בטענת פרטיות. רוצה להיות איש פרטי – הישאר מחוץ למטבח הפוליטי.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s