אהבה בתא הנהג


ראיתי היום פירסומת לפיה האינטרנט מגיע – בענק – גם לרכב.
אחת מחברות הטלפונים הסלולריים ולא נקרא לה בשמה כדי לא להעניק לה פירסומת חינם הכריזה על "שיווק מוצר פורץ דרך והיחיד בעולם המשלב תכונות של סמארטפון, GPS, דיבורית בלוטות', נגן מוסיקה, מצלמה אחורית ועוד עשרות שירותים ואפליקציות".
בא לנו עולם חדש של שירותי תוכן ואפליקציות זמינות במסך מגע שהותאמו – שימו לב – "הותאמו לסביבת הנהג ברכב".
גילוי נאות- אני חובב גאדג'טים. אך יש מקום בו אני לא רוצה אותם בהפגנת יכולת מלאה- בתא הנהג.
אחרי הנהגים המזגזגים בין מסלולים כדרך קבע. אחרי הדרכים המשובשות שמתקנים אותן – אם מתקנים אותן – רק ביום ובשעות העומס ואף פעם לא בלילה. אחרי המסלולים הכפולים על הכביש המתמזגים לפתע למסלול אחד בלי תמרור אזהרה מוקדמת ויוצרים פקק מזמין תאונות. אחרי הנהגים המדברים בדיבורית את עצמם ואותנו לדעת תוך כדי נהיגה.
אחרי כל אלה שמשגרים מסרונים ובלועזית אס. אמ. אסים לכל העולם ורעייתו בדיוק כשהם חותכים אותך בסיבוב – יש עוד.
עכשיו נקבל גם את הנהגים עם מסך מגע צמוד והרבה אפליקציות ועולם של תוכן – והכל בתא הנהג.
שום דבר לא חסר בעולם התוכן המוצע עתה במחיר שווה לכל נפש כולל התקנה. יש כמובן את האפליקציה המזהירה את הנהג מפני מכמונת מהירות. כדי שיוכל להאיץ מעבר למהירות המותרת ולהאט לפני מלכודות מבלי להיתפש. אבל זה לא חדש. ובדקתי ומצאתי בסימולטור שיש שם גם חיבור להכרויות. יש גם הורוסקופ.
כן. אפשר לחפש אהבה גם מתא הנהג.
ותארו לעצמכם את מידת העירנות והקשב לנעשה בכביש של נהג המקשיב לחדשות, בודק לצרכי הכרות ראשונית את אפליקציית וסיכויי ההכרות עם פלונית, מהגג בדיבורית, משגר מסרון תגובה – ואף גולש בו זמנית ומחפש את התכנים הנוספים שיעשירו לו את שגרת הנסיעה.
יש קונה את עולמו בשעה אחת ויש הגורם לתאונת דרכים בשניה אחת. באותה שניה קריטית של הסחת דעת בה לא כל תשומת ליבו נתונה לדרך ולכלי רכב ונהגים נוספים שבסביבתו.
איך נקרא לו בשם לאותו נהג שזכה בכל עולמות התוכן במסך המגע הקסום? נקרא לו הנהג הגולש. נכון – זה איננו הנהג השתוי והוא במלוא חושיו. אך הנהג הגולש עלול להיות נהג מסוכן. קטלני.
ואיך נקרא למי שמשווק לנהג מוצר שיאפשר לו לחפש את אהבת חייו או סתם הכרות מזדמנת ולבדוק מה אומר לו מזלו החודש והכל כשהוא בתנועה ליד ההגה? נקרא לו בלשון המעטה מי שלא תורם דבר למלחמה בתאונות דרכים.
אך למשווק הזה יש אליבי. הוא רוצה לעשות כסף. מהר והרבה. זה אחרי הכל, כביש חפשי ושוק חפשי.
ואיך נקרא למי שמאשר למשווק את הכנסת עולם התוכן לתא הנהג? לזה נקרא אחד שנרדם על ההגה ועל המשמרת ואת המחיר של הנחירות האלה – הלוואי ואתבדה ולא נשלם כולנו בכביש.
כל זה קורה עכשיו במדינה בה לא חדלים לשאת נאומים מלומדים על הצורך להילחם בתאונות דרכים. שבה לא צריך נתוני סטטיסטיקה כדי לדעת מה היקף הסיכון של הנע על הכביש.
די לעלות עליו בכל יום, בכל שעה – ולהבין כי גם בלי עולם תוכן ברכב – הנהג הישראלי חשוף לסכנת חיים בשל דרכים משובשות. תרבות נהיגה אלימה. ועכשיו – גאדג'טים מסיחי דעת.
קראתי שהיתה קבוצת ניסוי אוהדת ונמצא שיש צורך רק בשתי נגיעות כדי להיות בעולם התוכן והגאדג'ט מה-זה-בטיחותי. אני לא רואה קשר בין מספר הנגיעות לבין העובדה שתשומת הלב של הנהג מוסחת דוקא אחרי הנגיעה. אלא אם כן כל הגלישה מתבצעת בחנייה – רק שם זה יהיה בטיחותי לעילא.
ג'י. פי. אס מדבר או מסמן – מעולה. עולם תוכן במסך מגע – לא בכביש.
הביאו לי את ראשו של מי שאישר את הצעצוע החדש להפצה המונית בכבישי ישראל.

צילום: קובי גדעון מצוות המוכשרים של "פלאש 90" תעד רגעים ראשונים של טיפול רפואי אחרי תאונת דרכים בצפון ירושלים. כל הזכויות שמורות להם.

2 Responses to “אהבה בתא הנהג”


  1. 1 חיים שיבי 22 במרץ 2011 ב- 6:04 pm

    כן מר גלובי זה מקובל בכתיבת חדשות – צירוף תגובה בצמוד. אלא שהבלוג הזה והפוסט עצמו עוסקים בהבעת דעה. ובאשר לחברה המפרסמת ומנהלה – כדי שלא להותיר אותך במתח – אלה הודיעו כי לדעתם המכשיר בטיחותי מפני שהוא בין היתר מצריך רק צמד נגיעות כדי להתחיל בגלישה. לעניות דעתי שלי כל הסחת תשומת לב נוספת של הנהג בתא הנהג עמוס הגאדג'טים כמות שהוא אינה יפה לבריאות על הכביש. גם כחובב גלישה מושבע – דעתי היא שאין מקומה בתנועה על הכביש ככל שמדובר בנהג. החברה המפרסמת סבורה אחרת מן הסתם ועניינה עיסקי. השאלה היא האם השיקול העיסקי לבדו גובר.

  2. 2 mr.globy 22 במרץ 2011 ב- 12:27 pm

    חושבני כי מין הראוי הוא כי תעביר את העתק רשימתך לחברה שפרסמה את החידוש.
    רצוי מאוד למנהלה. לבקש את דעתו על כך ולפרסם כאן בבלוג.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: