7 כללי הזהב של התקשורת הסיציליאנית


לאחרונה חזרתי מסיור בסיציליה ובמהלכו שוחחתי עם זיקני המאפיה. אלה הזוכרים עדיין את הימים בהם היתה שם תקשורת חפשית. לפני שנעלמה כליל, אמר לי סנדק בגימלאות (הוא קיבל תוספת הסתגלות לפני שאולץ לפרוש עם פנסיה ככה-ככה), ניתן היה למנות בה את המאפיינים הבאים. יתכן שהיו אחרים, הוסיף בצניעות, אלא שעכשיו יש וזכרוני בוגד בי – להוציא חשבונות ישנים. את אלה כאן אנחנו לא שוכחים לעולם.
ואלה מאפייני התקשורת הסיציליאנית לדורותיה:
1. הכל אישי. שני עיתונאים רבו כשהיו זאטוטים בגן קורליאונה? – הם יסחבו את העלבון ההדדי ויטפחו שינאה כמו שמטפחים ירקות אורגניים – לכל אורך הטיפוס בסולם הקידום. כשהיו כתבים זוטרים וסיקרו את משטרת המרחב ובית משפט השלום. אחר כך כשהפכו ראשי דסק אם לא למעלה מזה. רק מובן כי בכל שלב ניסו השניים להכשיל זה את זה ועוד יותר מובן הוא שלעיתים ניסה אחד מהם כשהגיע לעמדת כח – ואף הצליח – להכניס את רעהו למקפיא עמוק. היו חברים בגן? אל תתפלא אם אחד ימליץ על רעהו לפרס מריו פוזו.
2. המחנה שלנו קודם. לעולם אל תהלך לבד. לא טוב היות האדם לבדו באזורנו זה. לך עם מחנה. פגעו באחד מאיתנו – פגעו בכולנו. כבוש ייצרך – רק לטובת המחנה. אצלנו יש מידה רבה של נאמנות למנהיג בקבוצה ולסובבים אותו. לגרעין הקשה. אלא שהיא עלולה להתפוגג כשפגה יכולתו לתגמל ולקדם. אלה החיים ולא רק בתקשורת, גם בפוליטיקה. במבט שני – יש דימיון רב בין העולמות.
3. בדיווח או בפרשנות – היה מעורב ותפוש צד. להיות מאוזן, אובייקטיבי, מרוחק – זה בשביל חנונים. הלום או שב בצד. איפוק ואיזון הם לא הרייטינג. קודם כל – אין בכלל דבר כזה, דיווח אובייקטיבי. ופרשנות שכזאת בטח שאין. אם אתה מפרשן- תפוש זוית חדה ועימה תלך איתה עד הסוף. לעולם אל תודה בטעות. הצהר בשכנוע עמוק. אם אתה מביא תגובות – קרא אותן מן הכתב ועשה זאת מהר ובלעג. להרים גבה כבר לא עושה זאת. גחך כמי שקורא בדיחה טובה. אם אתה מייצר פאנל של יודעי דבר בסיכום דיון – טוב שכולם יריבו קצת ועוד יותר טוב שיגיעו בסוף לאותה מסקנה נחרצת.
4. שמור על חסיון המקור שלך – לא שלו. חסיון המקור הוא עקרון קדוש בתקשורת הסיציליאנית – אלא שפירשו וקבעו הלכה לפיה יש לשמור על המקור שלך. את המקור שלו או שלהם – כלומר היריב או המחנה השני – יש לחשוף ואם אפשר לחסל. ויפה שעה אחת קודם.
5. ספינא דמלכותא ספינא. כבד את השלטון אם אתה רוצה שהשלטון יכבד אותך. תן לו את שלו והוא יתן לך את שלך. לעולם תן קדימות לספין שבא ממקור הכח שכן יש תגמול בצידו. לפעמים – ידיעה בלעדית. מי שלא רוצה ידיעות בלעדיות – שיקום. לפעמים – תמצא את עצמך כתב בכיר בכלי תקשורת שהשלטון רוצה ביקרו. לעיתים וגם להפתעתך שלך זכית במינוי במכרז שתוצאותיו ידועות מראש אך רק מובן כי הבחירה בו נעשתה לאחר שיקול דעת מדוקדק ועיון עומק בכל נתוני וכישורי המועמדים כולם.
6. לעולם אל תשאיר חשבון פתוח. הבטיחו לך סיפור ונתנו לאחרים? שכחו לתת לך את הקרדיט הראוי? שברו לך את המילה? סגור חשבון. ויחלפו להן אלף שנים – ואתה עדיין ממתין לשעת כושר – אך לעולם סגור חשבון. טובה עצה זאת להתנהלות עם קולגות. עם פוליטיקאים. עם כל העולם ואשתו. בסעיף זה לפחות – כל בני האדם שווים המה. אל תפלה ואל תעדיף.
7. צמחונים זה לא אנחנו. להיות צמחוני? בריא – אך לא באזורנו. כאן – כל פרט הוא צבע לסיפור אפור וסיפורים אפורים לא מוכרים ואף אחד לא עושה להם פולו-אפ. סיפור טוב הוא סיפור עם בשר. רק מובן כי רצוי מאד שזה יהיה בשרו של היריב. ככל שמדובר בו ובעלילותיו – חשוף הכל כאן ועכשיו. גם מידע חלקי הוא נשק. גם אם לא הצלבת עובדות ממקור שני. למה אתה מחכה? לכוון. לפגוע. אם לא תלחץ על ההדק – ילחץ העומד מולך תחילה. לחץ ולחץ שנית. לעולם – וודא פגיעה.
*הבהרה chiarimenti: הדברים נכתבו מאהבת מקצוע העיתונות והערכה לרבים השומרים בעשייה יומית מפרכת על כללי תקנון האתיקה של מועצת העיתונות

0 Responses to “7 כללי הזהב של התקשורת הסיציליאנית”  1. להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: