לא לרקוד עם המחוקק


תמונה

החיזור הגורלי שבין חברי כנסת לעיתונאים ולהפך קיבל לאחרונה תפנית חדשה. בצר להם שוקלים כלי תקשורת ונציגיהם במועצת העיתונות בקשת הקלות שונות במיסוי שיסייעו במאבק ההישרדות של העיתונות המודפסת.
חברי המועצה שיש לי זכות להיות חבר בה כנציג אגודת העיתונאים בירושלים נחלקים לשתי מפלגות: מפלגת הצלת התקשורת המודפסת סבורים כי צוק העיתים מחייב אימוץ מודל של התחשבות יתר בעיתונות נוכח  חיוניותה  בריקמה הדמוקרטית. לפיכך צריך לשכנע את הריבון כי יתן לתקשורת מעמד של תעשייה מועדפת מאד.

ברקע: מסמך שהכינו אנשי האקדמיה הבכירים וימן ורייך – מסמך המציג מודל של סיוע נטול כפיפות.

יש דבר כזה?

מפלגת לא רוקדים עם המחוקק סבורה כי קיים ניגוד אינטרסים מובנה בין אלה הבאים לחשוף תמונות מצב כמות שהן לבין אלה שאינם סובלים מעודף אהבה לעיתונות ולעיתונאים. להפך – הם מפתחים לעיתים אלרגיה קשה למקצוע הזה.
יש עתה נבחרת מכובדת מאד של עיתונאים לשעבר בבית המחוקקים וברשות המבצעת ומהם לפחות ניתן לצפות להבנה. ועם זאת – בכל עיתונאי יש רתיעה מהיזקקות לחסדים בשל הידיעה כי לחסדים אלה יש מחיר.
וכמו שכל בעל מקומון זניח בעיר שדה יודע – כשמישהו מושיט לך גלגל הצלה ומשקיע בפירסום משמעותי בעיתונך – אתה לא משגר תחקירן שיבדוק לפרטי פרטים את כשרות עסקיו.

אני השייך למפלגת הלא רוקדים עם המחוקק סבור כי המעבר מנייר לרשת הוא מציאות שיש לקבלה ללא חבלי נוסטלגיה לנייר ועם הבנה כי הרשת מאפשרת לעיתונות כמקצוע למלא את שליחותה במלואה ודוקא על רקע ריבוי קולות ובלוגרים.

יהיה הכלי המוליך את האמת כמות שהיא אשר יהיה – אין תחליף לקול הזה החושף, החוקר ואינו נרתע גם כשהעובדות אינן נוחות בלשון המעטה לבעל הסמכות והכח. בין בעסקים – בין בממשל.
חושף וחוקר אך לעולם תוך קבלת הציווי של תקנון האתיקה המקצועית בכל הקשור להוגנות, הצלבת מידע, הגנה על מקורות, דיווח מלא ובקשת תגובה. 
ועל רקע זה בולטת עוד יותר נחיצות שליחותה של מועצת העיתונות הן באכיפת תקנון האתיקה שלה והפעלת בתי דין להרתעת אלה הסבורים שיש להם פטור מסעיפיו – והן לחינוך הדור הצעיר של המצטרפים למקצוע על חיוניות הכח לבקר ללא מורא וללא משוא פנים – כלשון סיסמא עתיקה של שבועון מסוים שאיננו עוד.
המועצה יכולה עתה למלא את השליחות הזאת ביתר שאת – או שתתפוגג כמסגרת שאיבדה את הקשר עם המציאות און ליין.

0 Responses to “לא לרקוד עם המחוקק”  1. להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: