דרוש עכשיו: הלובי הפרלמנטרי לעיתונות חופשית ואתית


פעם נוספת נכנס גל של נשות ואנשי תקשורת לבית הנבחרים. אלה שחצו את הקווים מדיווח, עריכה ופרשנות לעשייה פוליטית. ינון מגל, קסניה סבטלובה, זוהיר בהלול, שרון גל, נאוה פרחי בוקר – מצטרפים למיקי רוזנטל ושלי יחימוביץ, יאיר לפיד, נחמן שי, מרב מיכאלי, עופר שלח, לאלה שבעברם המקצועי היה פרק עיתונאי למהדרין.

מה אני מצפה מהם?

אולי זה יקרה עכשיו, והגיעה השעה: להקים את הלובי הפרלמנטרי, את השדולה למען תקשורת חופשית ואתית שבה קשה מאד לפטר עיתונאי מפני שסירב לעבור על אחד מסעיפי תקנון האתיקה העיתונאית.

תקשורת שבה עיתונאים אינם מטים דיווח כדי שהסיפור שלהם "יכנס". כזאת שבה עיתונאים נאבקים בהצלחה – ומבלי לאבד בשל כך את פרנסתם – על ייזום, קיום ופרסום תחקיר גם אם יש בו הושטת אצבע מאשימה כלפי נבחר ציבור או טייקון כלכלי.

לכאורה, ניגוד אינטרסים: חוקי המשחק של הזירה הפוליטית שונים. כללי ההישרדות שונים. אתה חוצה קווים, אתה הופך לפוליטיקאי מול תקשורת צמאת כותרות שקל ומשתלם פוליטית לצייר אותה כדורסנית, שוברת כלים ולפעמים נטולת רסן.

אך אני רוצה להאמין כי מי שהדי. אן. איי שלו עיתונאי יקבל על עצמו את השליחות הזאת והיא כפולה: פעולה מתואמת על סיעתית כולל חקיקה למען תקשורת חפשית ואתית. היא חיונית לא פחות ואולי הרבה יותר מבעבר.

מעל לסבך האינטרסים, המחנות והנאמנויות האישיות, מעבר ליריבות פוליטית וחיסול חשבונות – הלובי למען תקשורת חופשית ואתית דרוש – עכשיו.

2 Responses to “דרוש עכשיו: הלובי הפרלמנטרי לעיתונות חופשית ואתית”


  1. 1 נעמה 11 במאי 2015 ב- 11:41 am

    חיים יקר,
    חלק מהשמות שאתה מציין כאן נהגו באופן לא אתי בעצמם כעיתונאים, כאשר ניהלו מו"מ על כניסתם לפוליטיקה בעודם ממשיכים לתפקד כ"עיתונאים" בלי לעזוב אותו ואף בלי שמץ של גילוי נאות. וחלקם אפילו אחרי שהיה ידוע שהם נכנסים לפוליטיקה/רצים לכנסת/מקימים מפלגה. אז מהם אתה מצפה לקידום אתיקה עיתונאית? 🙂 טובלים ושרץ בידם.

    • 2 חיים שיבי 11 במאי 2015 ב- 2:47 pm

      נעמה יקרה. מהכרות קרובה למדי ולאורך שנים עם הכנסת אני יודע שבית הנבחרים איננו בית המלאכים. ועם זאת אלה הנשים והאנשים שבחרנו בהם לחוקק את החוקים שיעצבו את חיינו לטוב ולרע. כן בהחלט. יש לי ציפיות מכל אחד מאלה שנכנס לבית הנבחרים ובעברו פרק עיתונאי – להגן על יכולתה של התקשורת לפעול תוך מחוייבות לאתיקה ועוד יותר כך בעולם המדיה החדשה. שלך


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: