אנחנו ואל קיק


האם אני טועה ופרשת העיתונאי שובת הרעב העצור מנהלית מוחמד אל קיק תהפוך לקיק, לבעיטה של ממש בפרצוף תדמיתה הלא זוהרת גם כך של ישראל? גם בתדמית התקשורת הישראלית החפשית יותר מכל אחרת במרחב בו אנו חיים.

el kiko_Fotor.jpg

הפדרציה הבינלאומית של איגודי העיתונאים בראשות הנשיא ג'ים בומהלאה כבר פצחה במסע החתמה בינלאומי בקרב איגודי עיתונאים בקריאה לשחרור אל קיק. עיתונאים התבקשו לכתוב לראש הממשלה ולתבוע את שחרורו. שילוב של קריאה לשחרור וגינוי לישראל בצידה.

אני מכיר היטב את בומהלאה משורת כינוסים בהם היתה לי זכות לייצג את אגודת העיתונאים בירושלים. מעולם לא ניסה לסייע לנו לבנות גשר אל העיתונות הפלשתינאית. הוא לא היה מתווך הוגן. הוא היה צד שקשר את הפדרציה בקשר אמיץ לעולם הערבי כולל, בשעתו, מסע הזדהות לעזה. בכל מפגש שבו ניסיתי לטרפד הצעת גינוי לישראל, לבנות גשר עיתונאי ומקצועי וא-פוליטי מאחורי הקלעים או בפורום פתוח, ידעתי שבומהלאה פועל נגדי.

אך אם ניפגש בעתיד לא תהיה לי תשובה ראויה נוכח פרשת אל קיק. אם הוא הרבה יותר מסית ופעיל טרור מאשר עיתונאי מדוע איננו מובא לדין כולל זכות לייצוג משפטי מול כתב אישום ברור?  ואם הוא עיתונאי שהיה אמיץ דיו להוקיע גם את הרשות הפלשתינאית וגם את ישראל מדוע הוא עצור לאורך חודשים.

כל עיתונאי ירושלמי יודע טרור מהו. כמה מן התמונות בשעות שאחרי פיגועים יישארו עימי כל חיי. רצועות בשר אדם מעורבות בעגבניות מרוסקות, דם ואדום בדוכן בשוק מחנה יהודה. כיתת תלמידים המומה שאחד מהם לא ישוב עוד לעולם מפני שהאוטובוס בו נסע עם סבתא עלה שעות קודם לכן בלהבות. כן, ירושלמים יודעים מה הוא טרור ומדוע חובה קיומית היא להילחם בו בנחישות.

אם אל קיק הוא טרוריסט הרבה יותר מאשר עיתונאי – העולם צריך לדעת זאת. עיתונאים ישראלים חייבים לדעת  להסביר זאת. שכן אחרת נעמוד מול אצבע מאשימה מבלי יכולת להשיב דבר.

תהיה זאת אירוניה מרה. אין במרחב בו אנו חיים תקשורת בועטת וביקורתית יותר, תקשורת זוללת את ראשי ממשלתה ונבחרי ציבור בכלל, מאשר התקשורת הישראלית.

אך המסע הפלשתינאי המנסה להציג את ישראל כ"מסמנת" עיתונאים לתיאבון, מונעת סיקור חפשי, עוצרת אותם במחסומים ולא רק – צובר תאוצה.

פרשת אל קיק הופכת מנוף נוסף להשחרת פניה של הדמוקרטיה הישראלית על כל מוסדותיה – כולל יחסה אל התקשורת המקומית והזרה המביאה את תמונת המצב מן השטח כמות שהיא.

אגודת העיתונאים בירושלים שיגרה לראש הממשלה פנייה בנושא אל קיק.

מחכים.

 

1 Response to “אנחנו ואל קיק”


  1. 1 shaikek 21 בפברואר 2016 ב- 9:56 am

    ובינתיים הממשלה החליטה לשחרר אותו לטיפול בבית חולים פלסטיני. כך זה תמיד עם הממשלה הזו ,אוכלים את הדגים הבאושים , מקבלים מכות ולבסוף גם מגורשים מהעיר…


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: