מועצת העיתונות: עת להגדרה מחדש


ISRAEL DEMOCRACY INSTITUTE

נשיאת מועצת העיתונות השופטת בדימוס דליה דורנר * צילום: יוסי זמיר / פלאש 90

המייל מביא לי את הצעת התקציב של מועצת העיתונות לשנה הקרובה. היעד נותר כשהיה – הגנה על עיתונות ראויה לשמה. מקצועית. אתית. איכפתית. מעיזה ונטולת מורא. אך המרחב התקשורתי מסביב הוא סיפור של שינוי נמשך. שינוי המחייב הגדרה חדשה של דרכי פעילות.

יש לי הערכה רבה לניהולה הערכי של נשיאת המועצה, השופטת בדימוס דליה דורנר. יכולת ההתמקדות שלה בעיקר והקול שהיא מביאה לתקשורת בדבר עקרונות האתיקה העיתונאית – הם נכס למועצה.

זאת גם זאת: לאחרונה הצטרפו פנים חדשות לשורות המליאה והנשיאות שיש לי הזכות להתנדב בשורותיה כשליח אגודת העיתונאים בירושלים.  קיבלנו לשיח הערכי, האתי והמקצועי  קולות רעננים ומשקל סגולי נוסף לדיונים.

אך עידן הניו מדיה מחייב שינוי דפוסי פעולה. צעדים ראשונים כבר ננקטו בעידוד הנשיאה ומזכ"ל המועצה אריק בכר – אך אין בהם די. כך בין היתר:

הצעה להידוק תאום ושיתוף פעולה עם לשכת עורכי הדין שלאחר הבחירות האחרונות בה ובחירתו של עו"ד אפי נווה לראש הלשכה – אכן מגדירה את עצמה מחדש במספר תחומי פעולה.

הצעה לאפשר הצטרפות ישירה של כותבים שאינם מאוגדים באגודות העיתונאים הותיקות בירושלים ובתל אביב –או באירגון העיתונאים.

הצעה זאת התקבלה תוך עקיפת הדיון האינסופי בשאלה "מי הוא עיתונאי". זאת גם זאת: נשיאת המועצה הציעה לא אחת כי תפנה ישירות לעיתונאים בעלי שם ועניין בעתיד המקצוע בהצעה להצטרף לפעילות בשורות המועצה. הצעתה זכתה לתמיכה.

אך ההמונים הכותבים ברשת אינם צובאים על דלתות המועצה שעברה מטעמי תקציב (ולא רק) למשרדים רחוקים יותר מבית סוקולוב.

הצורך בהידוק חגורה מובן בימים שבהם נאבקים חלק מכלי התקשורת שהם מקור תקציב המועצה כדי לשרוד בין שהם מודפסים או תקשורת און ליין. יכולתם להעלות תשלום ערכי למימון פעילות אתית פוחתת בהתאם.

מה ניתן וצריך לעשות אם המועצה חפצה להמשיך ולהטביע חותם בנוף התקשורתי הקיים גם בשנים הקרובות:

בניית מסגרת של שותפות פעילה יותר עם החוגים לתקשורת באוניברסיטאות ובמכללות בישראל ושילוב של עיתונאים הבאים מן השטח במערך המרצים המציגים את המקצוע כמקצוע לדור הצעיר. במקביל – יצירת פורום קבוע של מרצים ואנשי אקדמיה  המעורבים בפעילות המועצה גם ללא חברות מלאה בה.

הידוק נוסף של הקשר  הנמשך עם טנקי חשיבה כמו "המכון הישראלי לדמוקרטיה" ועם קולות עוקבים ובלתי תלויים בתחום כמו "העין השביעית" וה"תנועה לחופש המידע".

הקמת צוות פיתוח משאבים כדוגמת זה הקיים בכל עמותה החפצה חיים. צוות לגיוס תקציבי הסברה וחינוך לעיתונות טובה מקרנות וגופים בעלי עניין בעתידה של הדמוקרטיה הישראלית. הכל, בשקיפות מלאה וללא חשש יצירת תלות פוליטית או עיסקית במקור התרומה.

המועצה היא פורום בתהליך התאמה נמשכת למציאות של ניו מדיה. יש לשמור עליו ולהעצים אותו.

 

0 Responses to “מועצת העיתונות: עת להגדרה מחדש”  1. להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: