"ריקוד" עם המחוקק? מעניין…..אך לא תודה


על ההצעה להקים בחקיקה גוף אוכף אתיקה עיתונאית כדוגמת הרשות להגנת הצרכן

"מיני רפורמה לחיזוק מקצוע העיתונאות: חיזוק מעמד עיתונאים באמצעות עידוד עבודה מאורגנת; הקמת קרן לשיפוי בתביעות השתקה נגד עיתונאים ואולי אפילו – עיגון בחוק של גוף שתפקידו יהיה לקבוע ולאכוף כללי אתיקה עיתונאית, במסגרת חוק הגנת הצרכן, במקום מועצת העיתונות".

כך כותבת ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר ברשימה שפורסמה תחילה באתר המכון הישראלי לדמוקרטיה והופיעה ב"דה-מרקר" כשהיא מביאה שורת הצעות שרובן ראויות לתיקון מצבה של העיתונות בישראל. תיקון שעשוי/עלול להגיע על פי הצעתה עד להחלפת המועצה בגוף חדש. גוף בעל סמכות אכיפה וענישה שאף תכאיב.

אלא שעיתונאי בנשמתו הקורא את ההצעה המובאת לעיל אומר "לא" לעיגון סעיפי אתיקה עיתונאית בחוק דמוי חוק הגנת הצרכן. עיתונות היא מקצוע חפשי.

כדי להקים גוף שתפקידו לאכוף עיתונות טובה במסגרת החוק יש צורך לרקוד עם המחוקק. עיתונאים שמבינים כי המחוקק מבין את שפת "התן וקח" יודעים שאפשר וצריך לוותר על העיסקה.

אם כך – מה?

דוקא ימי הקורונה וימים של משבר כלכלי-בריאותי- ממשלי מחריף חושפים את הצורך הקיומי בכל חברה לקבל תמונת מצב כמות שהיא. תמונת מצב המובאת על ידי עיתונאים הרואים במימוש זכות הציבור לדעת – שליחות אישית ומקצועית.

לכאורה נלכד ונפל מקצוע העיתונות ברשת האינטרנט. כולם כותבים על הכל. ואם לא כותבים – מצייצים. ולפעמים טוב שאפשר להביא את המסר לרבים גם בלי חסדי העורך הראשי בעיתון/אתר זה או אחר. גם עיתונאים בדי. אן. איי שלהם יודעים שדוקא הרשת הזאת היא גם קרש הצלה במים סוערים של דעיכת האיגודים המקצועיים ושקיעת העיתונות המודפסת.

אפשר לתקשר עיתונות טובה ברשת. אפשר לאגד עיתונאים באתר שעלויות הקמתו סבירות ואפשריות. אפשר בהתמדה ואיכפתיות לשליחות העיתונאית ליצור לאתר עיתונאי אמיתי מוניטין המצדיק תמיכה ציבורית שאין בצידה מושכים בחוטים.

מסלול לא קל – אך יש כאלה שבחרו בו מפני שהם מבינים שעיתונאים אינם עורכי דין העוברים בחינות לשכה והחברות בה טעונה רישוי. הם חיות עצמאיות אך מסורות לא פחות למקצועם -שהוא שליחותם – מעורכי דין שגם להם אופי ודרך חשיבה ייחודית משלהם.  אני יודע – הכרתי את שני עולמות התוכן הזה מקרוב.

וחיוני לא פחות לעתיד המקצוע – השקעה בדור הצעיר של המבקשים ללמוד תקשורת. מלגות שיאפשרו זאת. עידוד מתוקצב של פקולטות לעיתונות שתלמידים אינם נוהרים אליהן גם מפני שאינם רואים סיכויי העסקה ממתינה בעתיד. הטמעת המסר בשורות הדור הצעיר: יש וימשיך להיות צורך באלה היודעים ורוצים להביא לציבור תמונת מצב בדיוק כמות שהיא.

גילוי נאות: הכותב חבר בנשיאות מועצת העיתונות כשליח אגודת העיתונאים בירושלים.

0 תגובות to “"ריקוד" עם המחוקק? מעניין…..אך לא תודה”  1. להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: