ימי מבחן לוהטים


כל הערכים של מקצועיות ויושרה עיתונאית אותם הגדירו דורות של עיתונאים והם מכונסים בתקנון מועצת העיתונות והתקשורת בישראל באים לידי מבחן חד בימים של מרוץ בחירות.

מסביב חם ולוהט, הצורך בכותרת שתפיל את היריב – גדול עוד יותר. אתה "קשוב מאד" למתמודד שסיכוייו טובים – אתה יודע שהוא "יזכור אותך" אחרי המבחן בקלפי, כשיגיע לשולחן הממשלה.

 אתה נושא עימך צלקות מועמד שהדליף את הכותרת המפילה של העונה ליריב מן העיתון המתחרה – למה שלא תזכיר לו זאת עכשיו כשהוא צריך עיתונות טובה יותר מאי פעם בעבר מפני שהוא במצב של להיות או לא להיות.

עכשיו נדרשת מודעות למבחן האתיקה יותר מבכל ימות השנה. להצליב מידע. להביא תמונת מצב מלאה. להעדיף את המהות על הסיפור האנושי העסיסי מאד על חייו האישיים ואורחות ביתו של מועמד מוביל.

מבחנו של בעל טור, ועוד יותר מכך של המסקר בשטח. זה הנצמד לתפקיד נטול הזוהר של שיח עם רבים יותר כדי להביא תמונת מצב כמות שהוא בידיעה שאינה מוטה.

מועצת העיתונות והתקשורת שיש לי זכות לפעול במסגרתה מקיימת שיח בנושא. הצעתי להקים מוקד פתוח לפניות הציבור וכמובן גם ציבור העיתונאיות והעיתונאים.

מוקד קשוב שיעסוק בכל שאלה או תלונה שנולדו בסערת מערכת הבחירות – אם אכן יש צורך  לבחון אותן. ההצעה תידון בין היתר בדיון הקרוב במועצה.  

ואביא מתקנון המועצה רק 3 סעיפים  מרבים המפרטים בו בלשון ברורה ומחייבת את כל העוסקים בתקשורת מודפסת, משודרת, או ברשת.  סעיפים  העומדים למבחן כל ימות השנה ועוד יותר כך בעין סערת הקלפי:

*עיתונאים ואמצעי תקשורת לא יעמידו עצמם במצב שבו קיים חשש ממשי לניגוד עניינים מהותי בין חובותיהם כעיתונאים לבין כל אינטרס אחר.

*עיתונאים יקפידו, ככל שניתן בהתאם לנסיבות, על דיוק, אמינות ושלמות המידע, ובכלל זה במאמרי דעה, בניסוח כותרות, בהצגת נתונים כמותיים וכן בהצגה קולית או חזותית של מידע.
* לא יובאו דברים בשמו של אדם אלא אם כן הם משקפים בצורה מדויקת את דבריו.

מבחנם של כל העוסקות והעוסקים בסיקור פוליטי, בהערכת סיכויי המועמדות והמועמדים. מביאים דברים שאמרו ודברים שאמרו עליהם.

מבחנו של עיתונאי ראוי למקצועו.

0 תגובות to “ימי מבחן לוהטים”  1. להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: